You are here: Home Members redaktor's Home Zbytečný Zemanův výpad proti velvyslanci

Zbytečný Zemanův výpad proti velvyslanci

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má zavřené dveře na Hrad poté, co kritizoval plány Zemana účastnit se v Moskvě oslav u příležitosti 70. výročí konce 2. světové války, je zcela kontraproduktivní.

Americký velvyslanec nejspíš nemluvil za sebe,což diplomati málokdy dělají, ale prezentoval názor své vlády.

Český prezident tak kvůli svojí účasti na moskevských oslavách s účastí armády, kterou ostatní západní státnici kvůli kritickému postoji Západu k ruskému počínání na Ukrajině odmítli, zbytečně rozdmýchává konflikt nikoliv s jedním konkrétním velvyslancem, ale s naším principiálním vojenským spojencem.

Pokud je útok na Schapira Zemanovou „odvetou“ za nedávnou cestu do USA, během níž ho američtí politici kvůli jeho proruským postojům ignorovali,  je to souboj, ve kterém jen těžko zvítězí. Ohrožuje mimo jiné i šance na slušné přijetí Hynka Kmoníčka ve Washingtonu, pokud se potvrdí, že chce šéfa svého zahraničního odboru jmenovat velvyslancem ve Washingtonu.

Pokud si Zeman nemohl svoje antiamerické gesto odpustit, zvolil i podivné načasování. Pár dní poté, co Českou republikou projel veřejností vřele přijatý americký konvoj, jeví se prezidentovo gesto i jako útok na symboliku, kterou průjezd konvoje měl, a mnozí budou spekulovat, zda jedná o své vůli. Na domácí scéně mu to vynese jen podporů komunistů a nacionalistů, na mezinárodní scéně jen Moskvy, která ho ostatně už pochválila.

Západní spojenci se ale nejspíš jen utvrdí názoru, že v čele České republiky stojí politik, který je kvůli svým proruským postojům ochoten riskovat i spojenecké svazky, o něž se opírá jeho země. Zemanova cesta do Moskvy tak dostává konotace, kterých by si měla začít více všímat česká vláda.

Zatímco před ještě několika dny mohla Zemanova cesta do Moskvy proběhnout bez většího humbuku, a mohla být na Západě viděna jako svého druhu jeho osobní umíněnost v otázce, jak správně uctít konec 2. světové války, nyní ji Zeman svým útokem na velvyslance země, pod jejímž obranným deštníkem se schováváme spolu se zbytkem NATO, dal  přímo výbušný rozměr.

Česká vláda by se tedy měla znovu zamyslet, zda její souhlas se Zemanovou cestou je za těchto okolností v zájmu české zahraniční politiky. Když souhlas stáhne a Zeman bude muset jet jako soukromá osoba, riskuje nepříjemný konflikt  s prezidentem.

Když ale prezidentovu cestu posvětí, musí počítat s tím, že bude vnímána na Západě jako komplic politika, který se svým útokem na amerického velvyslance kvůli oslavám v Moskvě nyní dostal do pozice jednoho z hlavních nástrojů ruské propagandistické mašinérie. Pokud vláda tuto jeho roli podpoří, bude to ostuda naší země.

Právo, 7.4.2015