You are here: Home Members redaktor's Home Zeman a Babiš hrají cynické šachy

Zeman a Babiš hrají cynické šachy

Ohlášený pokus Andreje Babiše zformovat menšinovou vládu složenou částečně takzvaně z odborníků se zdá být jen zastíracím manévrem. Takto zformovaná vláda má jen minimální šanci uspět v hlasování o důvěře, a i kdyby náhodou prošla, bude velmi nestabilní.

Babiš sice tvrdí, že mu nic jiného nezbývá, protože se s ANO ostatní strany nechtějí o většinové vládě bavit. Rozmlžuje tak skutečnost, že nejde tolik o ANO jako o jeho osobu v kauze Čapí hnízdo. Ostatní strany by musely předvést vskutku velké názorové kotrmelce, aby pro jeho vydání policii nehlasovaly.

Většinovou koalici by přitom bylo nejspíš poměrně snadné dát dohromady, kdyby se Babiš přestal vykreslovat jako oběť honu na čarodějnice a navrhl místo sebe na post premiéra někoho jiného z ANO. Většinová vláda by mohla být ustavena do konce roku, Babiš by mohl v klidu bojovat o očištění svého jména. Babiš se ale rozhodl jít hlavou proti zdi, a je tudíž třeba si položit otázku, proč se on a prezident Zeman rozhodli tuto hru hrát. Nejcyničtější vysvětlení zní, že se Babiš musí stát premiérem, aby Zeman mohl zastavit jeho trestní stíhání. Oba tuto možnost veřejně popřeli.

Je ovšem možné, že Babišovi nejde ani tolik o ČR jako o Agrofert. K tomu, aby získal kontrolu nad dozorčími radami velkých polostátních firem, které svým vlivem zatím vyvažují moc jeho Agrofertu, potřebuje být v čele vlády. Ta přitom nemusí být ani většinová, ani vládnout s důvěrou.

Další, neméně znepokojivé vysvětlení zní, že se hraje o čas a o Zemanovo znovuzvolení. Zeman v případě úspěchu může nechat další Babišovu menšinovou vládu vládnout bez důvěry libovolně dlouho, přičemž poměr sil ve Sněmovně je takový, že by bylo těžké na něj podat ústavní žalobu.

Pokud by se stal předsedou Sněmovny Radek Vondráček z ANO, jemuž by náležel třetí pokus o zformování vlády, lze vše protahovat ještě déle. Zeman variantu dát dvojí šanci Babišovi a vládě bez důvěry již sám zmínil a obhajoval.

Hradní hry s Babišem v hlavní roli jen dál poškozují už tak vratký obraz politiky u nás. Babiš i Zeman operují s premisou, že když i přes Babišovo trestní stíhání podpořilo jeho hnutí 30 procent voličů, je třeba lidovou vůli respektovat. Jenže neméně důležitým projevem lidové vůle je oněch 70 procent voličů, kteří Babiše neppodpořili. A je tedy třeba se dohodnout s představiteli těch stran, kteří tuto většinu reprezentují.

Nevíme samozřejmě, kolik lidí z oněch sedmdesáti procent, co volili jiné strany než ANO, si zároveň zásadně nepřeje jakoukoliv koalici s Babišem, ale je fakt, že „lidovou vůli“ reprezentuje i nezanedbatelná množina lidí, možná většina české společnosti, kteří si nepřejí, aby strany, pro něž volili, vládly s politikem obviněným z korupce. Tečka. Zeman i Babiš se to rozhodli ignorovat. Doplatí na to nakonec nejspíš nejen oni, ale i česká politika jako taková.

Právo, 1.11.2017