You are here: Home Members redaktor's Home Zeman a Babiš ztrácejí fazónu

Zeman a Babiš ztrácejí fazónu

Češi jsou národem, který má rád pohádky s jejich archetypálními charaktery. V naší politické „pohádce“ zatím pro většinu veřejnosti vystupoval prezident Miloš Zeman jako možná ne vždy stoprocentně slušný, ale zato lidový muž, který má v kritických situacích správné odpovědi. A Andrej Babiš zase jako člověk, který už nepotřebuje hromadit bohatství, takže se obětuje v politice, aby vymetl Augiášovy chlévy české politiky.

V současné vládní krizi si ale Babiš a Zeman, kteří zdánlivě mají na lopatkách premiéra Bohuslava Sobotku, svým vystupováním zatím jen škodí. Pokud Zeman nakonec prohraje prezidentské volby, může si při zpětných analýzách pouštět videozáznam svého neomaleného pokusu ponížit na Hradě premiéra země v přímém přenosu.

Sobotkovo věcné vystupování i v situaci, kdy prezident rozevlátě holí ukazuje „poraženému“ premiérovi, kde je (fyzicky i  přeneseně) jeho místo, bude  naopak mnohým sloužit jako připomínka, že i v okamžicích, kdy jste zdánlivě na lopatkách, můžete se chovat slušně a „sportovně“.

Babiš pro změnu ztrácí body tím, jak okolo sebe kope. Odmítá potvrdit, že je to on, koho slyšíme na nahrávkách, na nichž uráží vulgárně svoje oponenty nebo se baví s redaktorem svých novin o nasazení kompromitujících materiálů na jiné politiky. Na otázky o korunových dluhopisech a jiných machinacích odpovídá, že je to politický hon.

Jeho taktika nic nevysvětlovat a místo toho útočit na ostatní je ale v krizové situaci kontraproduktivní. I jeho příznivcům může být nápadné, že se tak umanutě drží ministerstva financí, když ho tam premiér nechce. Skrývá tam něco? Potřebuje ho za každou cenu ovládat až do voleb?

Vrátíme-li k české zálibě v pohádkách, začíná se nám před našima očima vytvářet archetypální pohádková situace známá kupříkladu z příběhu o Pinocchiovi. Dřevěný panáček nedělá vždy nejrozumnější rozhodnutí, ale je slušný a skromný.  Proti němu stojí proradný Kocour a Lišák. Babiš a Zeman začínají vypadat jako toto nevábné duo.

Právo, 6.5.2017