You are here: Home Members redaktor's Home Zeman jako test ČSSD

Zeman jako test ČSSD

V sociální demokracii se po prohraných krajských volbách množí hlasy, že by měla zlepšit vztahy s prezidentem Milošem Zemanem a podpořit ho v příští prezidentské volbě. Nic proti debatě na toto téma, ale špičky ČSSD by měly hledat odpovědi na několik otázek.

Protagonisté urovnání vztahů se Zemanem evidentně předpokládají, že jelikož se sněmovní a prezidentské volby budou konat těsně po sobě, ČSSD si ukrojí kousek ze Zemanovy popularity, pokud ho podpoří. Co když ale bude veřejnost naopak vnímat sázku na Zemana jako snahu překrýt neschopnost strany změnit se nebo jako hození ručníku do ringu po šňůře střetů s ním?  

Navíc: přimknutí k Zemanovi by nejspíš znamenalo konec některých významných politiků v ČSSD. Analyzuje někdo dopady takových změn na vnímání ČSSD u veřejnosti anebo jde jen o mocenský boj uvnitř strany?

I bez hlubokých analýz přitom víme, že Strana práv občanů, kterou Zeman zaštítil, je neúspěšný projekt. Propadla už v dvojích sněmovních volbách, a i navzdory prezidentově cestě po Zlínském kraji těsně před krajskými volbami tam utrpěla fiasko--včetně jeho hradních spolupracovníků na její kandidátce.

Podobně dopadlo několik prominentních zemanovců z ČSSD v krajských volbách. Zeman je politický solitér a jeho podpora pro ten či onen politický projekt či konkrétní politiky už dávno nezaručuje úspěch, spíše naopak.

Někteří politici ČSSD tvrdí, že Zeman pro ně navždy zůstal sociálním demokratem. Jak se taková prohlášení ale srovnávají se Zemanovou podporou pro vznik druhé vlády Mirka Topolánka proti ČSSD skrze přeběhlíky Melčáka a Pohanku? Nebo s jeho podporou pro SPO, která nyní kandidovala v některých krajích společně s xenofobní Stranou přímé demokracie Tomio Okamury?

Hlavně by si ale mělo vedení ČSSD ujasnit, zda byl Zeman zatím dobrým prezidentem. Pokud usoudí, že ano, bude muset veřejnosti vysvětlit, proč s ním vláda měla tolik sporů. Navíc: ví ČSSD, jakou část z oné nadpoloviční většiny veřejnosti podporující Zemana tvoří voliči ČSSD, s nimiž strana může zvrátit trend stále hubenějších volebních výsledků?

Jisté je, že současné našlapování ČSSD okolo Zemana dost připomíná nevyřešený vztah, který měla Občanská demokratická strana s Václavem Klausem dlouho poté, co ji opustil, ale do jejího vnitřního dění dál zasahoval. S ODS to, jak víme, nakonec dopadlo mizerně. I proto, že strana, která se nedokázala emancipovat od svého bývalého lídra, který ji už jen škodil, se jevila jako slabá a nevěrohodná.

Právo, 15.10.2016