You are here: Home Members redaktor's Home Zeman jen odpovědností vlády

Zeman jen odpovědností vlády

Vláda hraje s občany zvláštní hru. Nejprve se zdráhá schválit cestu prezidenta Miloše Zemana na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě, pokud se tam prezident zúčastní vojenské přehlídky. Když si účast na přehlídce rozmyslí, vláda cestu schválí, jakkoliv ji mnozí varují, že Zeman bude v Moskvě říkat a dělat věci, které nejsou v souladu s vládní zahraniční politikou.

Všichni se tváří, jak pěkně byla věc diplomaticky vyřešena: prezident byl zdánlivě donucen k ústupku, a vláda se tudíž už nemusí zabývat nepříjemnou otázkou, proč vůbec v současné situaci prezident na rozdíl od ostatních státníků z Evropské unie do Moskvy jede.

A vůbec nikdo se už ve vládě také nezabývá tím, jaké názory by měl prezident v Moskvě prezentovat. Všichni jen doufají, že prezident Česku nezpůsobí nějakou další ostudu či nepříjemnost.

Vše nakonec dopadne přesně tak, jak se dalo předpokládat. Zeman vede v Moskvě řeči, které nejsou v souladu s postoji vlády a EU. Na schůzku s Vladimírem Putinem se dostaví bez českého velvyslance--tedy zástupce vlády. Zato přijde v doprovodu svého kancléře Vratislava Mynáře, který nemá dodnes bezpečnostní prověrku, a byznysmena obchodujícího s Ruskem i svého externího poradce v jedné osobě Martina Nejedlého.

A co na to vláda? Premiér opatrně rozporuje Zemanova tvrzení. O tom, že prezidentovy názory nereprezentují oficiální vládní politiku, pronášejí cosi i někteří ostatní členové vlády.

Je to fraška. Za prezidenta nese podle ústavy v zahraniční politice odpovědnost vláda. To, že se s ním ministr i premiér snaží zahraničněpolitické aktivity neúspěšně „koordinovat“, vůbec nejde k podstatě věci.

Vláda se prostě nemůže vyvléct z odpovědnosti za prezidentovo chování, ani když odmítá jmenovat profesory doma, ani když si dělá, co chce, v zahraničí. Jeho cestu do Moskvy schválila, ačkoliv bylo dopředu jasné, že si bude počínat jako neřízená střela.

To, že se nyní různí vládní činitelé od Zemana distancují, je jen pustý alibismus. Do Moskvy jel s jejich požehnáním reprezentovat i českou vládu. Jeho jednání je i jejich vizitkou.

Právo, 13.5.2015