You are here: Home Members redaktor's Home Zeman mění postoj Česka k Unii

Zeman mění postoj Česka k Unii

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro německý deník připustil zavedení eura v České republice do pěti let. Zároveň se vyjádřil proti přijetí Turecka za člena EU.

To je významný posun ve srovnání s jeho předchůdcem Václavem Klausem. Ten si zavedení eura nepřál, ale byl pro přijetí Turecka. Rozšíření Unie o Turecko  i některé další země si přitom Klaus nepřál kvůli tomu, že by byl přítelem EU, ale přesně z opačných důvodů. Rozšíření pro něj znamenalo „rozředění“ Unie, což by podle něj brzdilo další politickou integraci.

Zeman o sobě tvrdí, že je eurofederalista, a i proto se nelze divit ani jeho názorům na brzké přijetí eura u nás, ani jeho odporu vůči přijetí Turecka. Jakkoliv jeho nesouhlas s členstvím Turecka nejspíš souvisí i s jeho poněkud jednostranně kritickým pohledem na islám, zároveň je zřejmé, že má-li se EU v brzké době více politicky integrovat, další rozšíření, zejména o tak velkou zemi, by proces politické integrace zbrzdilo.

Pokud jde o euro, je sice jasné, že prezident neurčuje, kdy u nás bude euro zavedeno, ale zároveň je v tomto směru důležitým tvůrcem veřejného mínění. Současná nízká podpora pro EU u nás souvisí i s tím, že názory nezanedbatelné části české populace na evropskou integraci jsou takříkajíc mělké. Tvrdili-li v minulosti shodně prezident i premiér, že další evropská integrace není v našem zájmu, a prezident dodával, že špatně založen je celý evropský projekt, není divu, že mnoho lidí negativní názory na EU přejalo.

Zeman nyní tvrdí něco jiného, a za rok zřejmě budou mít v tomto ohledu jeho názory silnou podporu i ze strany vlády, kterou, nestane-li se nic nečekaného, převezme sociální demokracie. Nedá se tak vůbec vyloučit, že v Česku dojde k podobnému posunu, který jsme viděli v Polsku poté, co bylo euroskeptické duo bratří Kaczynských nahrazeno proevpropskou vládou i prezidentem.

Zeman má také v podobě svých pravomocí jmenovat členy bankovní rady České národní banky v rukou i další nástroje, jak přijetí eura uspíšit. Více proevpropská bankovní rada, než je ta, kterou stvořil Klaus, by mu v jeho představě o zavedení eura do pěti let mohla pomoci.

Zdá se, že nedávné gesto Zemana, kdy nechal na Pražském hradě vztyčit vlajku EU, nebylo jen čistě symbolické, což je dobře. Česká republika v posledních letech značně poškodila svoji pověst v EU. Zemana jistě bude ještě za co během jeho prezidentství kritizovat, ale pokud se mu podaří nasměrovat Česko zpět do hlavního proudu evropské integrace, na leckterý menší Zemanův prohřešek se rychle zapomene.

Právo, 23.4.2013