You are here: Home Members redaktor's Home Zemanova nekampaň vrcholí

Zemanova nekampaň vrcholí

Deset dní před prvním kolem prezidentských voleb už dosti přesně víme, jak to vypadá, když se úřadující prezident oficiálně neúčastní volební kampaně, jak slíbil, neboť občané ho prý už dostatečně znají.

Pokud jde o předvolební mítinky s voliči, Miloš Zeman sice od minulého jara znovu objel téměř všechny kraje, ale činil tak prý striktně jako prezident. Hrad nezviklalo ani varování člena Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí Jana Outlého, že některé náklady na prezidentovy výjezdy by měly být započteny do limitu pro financování prezidentské kampaně. Jinak může mít případná Zemanova výhra soudní dohru, která může zpochybnit výsledky voleb.

V rámci Zemanovy nekampaně také zaplavily zemi billboardy vyzývající k jeho znovuzvolení, jakož i reklamy propagující knihu o Zemanovi sepsanou jeho spolupracovníky pod titulem „Dokážeme si vládnout sami“. Ani v tomto případě se prý ale rozhodně nejedná o žádnou kampaň. Billboardy financoval spolek jeho přátel, v čele s hradním poradcem Martinem Nejedlým. Knihu zase propaguje nakladatelství.

I v tomto případě úvahy Outlého o tom, že by některé náklady měly být vykázány jako součást kampaně, Hrad jen zbytečně rozčílily.

Stejně Hrad reagoval na varování, že po volbách hrozí soudní pře, jelikož Zeman pravidelně vystupuje během kampaně bez oponentury protikandidátů v různých televizích, zejména v TV Barrandov.

Největší škarohlídi naznačují, že i různé prezidentovy kroky okolo sestavování nové vlády se zdají být pečlivě naplánovány tak, aby zapadaly do prezidentovy nekampaně. Kupříkladu jmenování vlády tak, aby hlasování o důvěře vládě ve Sněmovně proběhlo těsně před prvním kolem prezidentských voleb, před nímž Zeman pronese před poslanci zásadní projev.

Vláda sice ani s pomocí prezidenta zřejmě neprojde, ale nic se neděje, protože už týdny víme, že Zeman Babiše pověří sestavením vlády i v druhém pokusu. Je zkrátka vhodné mít v úřadu prezidenta zkušeného politika, a ne nějakého zelenáče.

Právo, 3.1.2018