You are here: Home Members redaktor's Home Zemanův most odnikud nikam

Zemanův most odnikud nikam

Prezident Miloš Zeman se snaží budovat nadstandardní vztahy s Ruskem, Čínou a nyní i s USA. Jeho Hrad by prý mohl být jakýmsi mostem mezi Západem a Východem, který se klene z Washingtonu přes Moskvu až po Peking.

V zájmu dobrých vztahů s Moskvou, se Zeman stal jednou z mála hlav států ze zemí Severoatlantické aliance, která opakovaně zpochybňuje protiruské sankce a zaujímá smířlivé postoje k ruskému angažmá na východní Ukrajině i v Sýrii. V zájmu dobrých vztahů s Pekingem zase zcela upozadil zdůrazňování lidských práv.

Před americkými prezidentskými volbami bylo jasné, že sny o českém prezidentském „mostu“, by jen těžko byly realizovatelné, kdyby se do Bílého domu dostala Hillary Clintonová. Nejen proto, že u amerických demokratů byl Zeman „persona non grata,“, ale i proto, že nestála o nový „reset“ vztahů s Moskvou. Nevyhovovala ani Zemanově zálibě v silných vůdcích.

Vsadil si tedy na Donalda Trumpa, při jehož podpoře bylo nutné pro změnu přehlížet jeho skandální výroky a činy z volební kampaně. A po amerických prezidentských volbách se skutečně zdálo, že vsadil na správnou kartu, když po Zemanově telefonátu s Trumpem Hrad s pompou oznámil, že český prezident dostal pozvání k návštěvě Bílého domu.

Jenže tento sen se nyní rychle rozplývá. Trump evidentně nemá o Zemanovy zprostředkovatelské služby zájem. Za své také vzaly ve světle amerického útoku v Sýrii Trumpovy sliby o zlepšení vztahů s Ruskem, přičemž Zemana postavil americký útok do obtížné role.

Ukazuje se též, že když chce Trump mluvit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, udělá to přímo. Nepotřebuje mu posílat vzkazy přes Prahu.

Leckdo by mohl namítnout, že Zemanova, morálních hledisek zbavená politika „mnoha azimutů“ přinejmenším České republice nijak neškodí, takže co. Vždyť proč nebýt zadobře se všemi?

Jenže se ukazuje, že když přijde na lámání chleba, Čína, Rusko i USA (v éře „Amerika na prvním místě“) ČR nepotřebují. Dokonce ani jako spojence. Ale že přitom Zemanovy poněkud velikášské snahy, v jejichž zájmu zavírá oči nad excesy všech tří velmocí, dost poškodily náš obraz tam, kde naše zájmy skutečně leží. Tedy v Evropské unii a mezi evropskými spojenci v NATO.  

Právo, 13.4.2017