You are here: Home Members redaktor's Home Země bez Babiše a Zemana

Země bez Babiše a Zemana

Premiér Bohuslav Sobotka se v obsáhlém rozhovoru (Právo, 27.5.2017) mimo jiné vyjádřil, že jeho vizí je země, kde nevládne mocenské duo Andrej Babiš a Miloš Zeman. V takové zemi by se prý dýchalo volněji.

Je dobře, že se premiér takto jasně vymezil. Vždyť navzdory četným kopancům, které ČSSD i Sobotka schytávali od Zemana, i navzdory ještě četnějším nestátnickým přešlapům prezidenta, strana se dál tvářila, že by mohla podpořit jeho opětovnou kandidaturu. To bylo pro spoustu voličů stejně těžko srozumitelné jako spoluvládnutí s Babišem.

Sobotka si ovšem musí ujasnit nejen to, co chce pro svou vizi udělat, ale také čeho se má vyvarovat. Pokud jde o to druhé, je bezpochyby velmi kontraproduktivní, když v médiích zmiňuje ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedu Senátu Milana Štěcha jako vhodné kandidáty, aniž by to s nimi bylo evidentně jakkoliv předjednáno. Když pak reagují rozpačitě s tím, že mají jiné plány, je to kontraproduktivní.

Pokud to s vlastním kandidátem myslí Sobotka vážně,  mělo by vedení strany nejprve zjistit, zda jím vytipovaný kandidát  či kandidátka (ať už  z řad ČSSD nebo mimo) mají vůbec zájem, vypracovat strategii pro jeho či její podporu (včetně možné aliance s jinými stranami), a pak teprve jít s nějakým jménem oficiálně na veřejnost.

Budování aliancí bude důležité, i pokud jde o možnou porážku Babiše. Pokud se do říjnových voleb neobjeví nějaká další výbušná kauza, která by Babiše zásadně oslabila, vládu bez Babiše bude asi možné sestavit jen v podobě dosti ideologicky nesourodé koalice stran, které spojuje starost o další osud demokracie u nás. I to by bylo záhodno voličům vysvětlovat.

Jinými slovy, ČSSD si bude muset rozmyslet, zda do voleb půjde s tradičním ujišťováním, že chce po volbách v případě úspěchu spolupracovat především se stranami, které jí pomohou naplnit její levicový program, nebo zda je za určitých okolností ochotná zvážit program „anti-Babiš.“ Tedy program na obranu demokracie, na němž se možná budou muset podílet strany napříč politickým spektrem tak, jak to vidíme už nyní v zastupitelstvech několika krajů.

Právo, 29.5.2017