You are here: Home Members redaktor's Home Zkouška Tureckem

Zkouška Tureckem

Jedním z závěrů summitu Evropské unie k uprchlické krizi je rýsující se dohoda s Tureckem. To se výměnou za finanční pomoc ve výši zhruba 80 miliard korun a slib jednání o zrušení vízové povinnosti pro své občany, jakož i obnovení jednání o členství v EU zaváže, že omezí počet uprchlíků, kteří přes něj procházejí do EU, zejména do Řecka.

Pokud by dohoda byla úspěšně uzavřena, byl by to průlom, pokud jde o možnost snížit počty uprchlíků přicházejících do EU přes balkánské země. Mnozí dnes kritizují Řecko, že lépe nechrání svoje hranice, ale ještě nikdo přesně nevysvětlil, jak má Řecko zabránit tomu, aby na plážích jeho ostrovů, vzdálených několik kilometrů od tureckého pobřeží, nepřistávaly čluny s uprchlíky, pokud Turecko jejich odjezdu nezabrání.

Případná dohoda s Tureckem není ale prostá politických a dalších nástrah. Tak především Turecko bude mít EU tak trochu v hrsti, protože bude moci kdykoliv hrozit tím, že svoje hranice do EU znovu otevře. Bude tudíž v silné pozici, nejen pokud si řekne o další peníze, ale také pokud jde o vyjednávání o zrušení vízové povinnosti i o členství v EU.

Jak známo, Turecko má s EU asociační dohodu od roku 1962, a zavedením ekonomických a  dalších reforem se standardům EU v posledních letech  značně přiblížilo. Problémem zůstává ale jeho politická situace, v níž demokracie občas dostává na frak kvůli autoritářským praktikám současného prezidenta Tayyipa Erdogana, který už coby premiér začal oslabovat sekulární charakter Turecka a prosazovat islámský charakter státu. Problémem je i zacházení s kurdskou menšinou.

I proto mnozí evropští politici a analytici varují před plným členstvím Turecka v EU.  Navíc přijetím Turecka by měla EU přímé hranice s nejvýbušnějším regionem na světě. Podle některých také není připravena přijmout velkou islámskou zemi, která by se i kvůli svým 75 miliónům obyvatel stala, pokud jde o hlasovací váhu, po Německu druhou nejvlivnější v Unii.

Dohoda s Tureckem tak sice může zamezit příchodu pár miliónů Syřanů, ale zároveň eventuálně otevřít EU desítkám miliónů Turků—nejprve skrze zrušení vízové povinnosti, později skrze plné členství v EU. Zdá se tedy, že EU se otázce, jak žít s velkým počtem muslimů na svém území tak jako tak nevyhne. Zejména ti, kdo argumentují proti přijímání uprchlíků z islamofobních pozic, budou vystaveni těžké zkoušce.

Právo, 20.10.2015