You are here: Home Members redaktor's Home Zmar a naděje v ČSSD

Zmar a naděje v ČSSD

Jedním z dopadů krize, která postihla Českou stranu sociálně demokratickou je vnitrostranický vývoj, jenž naznačuje příslib změny k lepšímu. Přinejmenším v tom, že se vynořilo několik výrazných mladších politiků, kteří se chovají jako opravdoví sociální demokraté.

Vnitrostranická krize vyostřila kontrast mezi skupinou politiků, kteří se už mnoho let pokoušejí z ČSSD udělat jakousi druhou Stranu práv občanů-zemanovci, a nastupujícími mladšími politiky, kteří sociáldemokratismus chápou tak, jak se vyvinul v západních demokraciích. Patří k nim kupříkladu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, ministr zahraničí Tomáš Petříček, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, nebo bývalý  státní tajemník pro evropské záležitosti  nyní Petříčkův náměstek Aleš Chmelař.

Leckdo možná namítne, že ani ryzí sociáldemokratismus, který stojí v opozici vůči populistickému nacionalismu s levicovými akcenty, neudělal v poslední době v západní Evropě díru do světa. A že tedy příklon ČSSD k politice zemanovského křídla, může být lepší cesta.

Jenže žijeme v zemi, kde dominuje hnutí autoritářského vůdce, které může takovou politiku praktikovat mnohem účinněji, a má navíc reálnou sněmovní většinu společně s krajní levicí a pravicí. Pro ČSSD v této části politického spektra už není téměř žádné místo.

Není ani příliš reálné doufat, že pokud se od hnutí ANO začnou odvracet voliči, budou se bývalí voliči ČSSD vracet ve velkém zpět. Pokud chce ČSSD přežít a politicky opět posílit, musí mířit na voliče mladší.

I když značnou část mladších voličů k sobě momentálně přitahují piráti, je v mladší generaci dost lidí, kteří by ocenili liberálněji smýšlející stranu se sociálně demokratickým programem. Svědčí o tom koneckonců i živá diskuze o potřebě založit novou levicovou stranu, pokud se ČSSD nevzpamatuje.

Poslední symbolické gesto v tomto směru bude ČSSD moci udělat na svém sjezdu. Pokud se předseda Jan Hamáček, který svoji pozici nejspíš obhájí, neobklopí ve vedení strany alespoň některými lidmi, kteří reprezentují naději na zásadnější změnu, ČSSD bude dál skomírat.

Právo, 17.12.2018