You are here: Home Members redaktor's Home Zmatek v hlavách našich konzervativců

Zmatek v hlavách našich konzervativců

Obě naše pravicové opoziční strany se hlásí ke konzervativním hodnotám. Mohly by tedy vědět, že mezi ty nejzákladnější patří důraz na řád, zákon a spravedlnost.

Pro leckoho proto může být dost matoucí sledovat, jak ODS i TOP 09  brojí v současnosti proti zavádění registračních pokladen a hlasitě kritizují i jen pouhé zmínky o tom, že živnostníci by měli přispívat více—tedy „proporcionálněji“ ve vztahu ke zbytku společnosti--do systému zdravotního a sociálního pojištění.

Srozumitelným konzervativními postoji jsou obecné snahy zmenšit velikost státu, daňové zatížení napříč společností, nebo zbytečné byrokratické překážky pro podnikání. Srozumitelné naopak není, když  údajní konzervativci protestují proti snahám omezit daňové úniky a šedou ekonomiku s tím, že obtěžují živnostníky.

Je sice pochopitelné, že si u nás po čtyřech dekádách komunismu udělaly pravicové strany ze živnostníků symbol obnovy trhu, jenže to je dnes přežilá politika, patřící symbolicky do „antikomunistického“ arsenálu postkomunismu. V demokracii, která snad už za postkomunismus vykročila, nemůže být projevem konzervativního smyslu pro spravedlnost, zákon a řád, když jsou živnostníci z víceméně symbolických důvodů neúměrně protěžováni.

Konzervativní strany si škodí, když se situují do polohy jakýchsi „odborů“ chránících živnostníky a podnikatele. Zavírají dveře ke zbytku společnosti.   Byly by atraktivnější, kdyby hájily srozumitelné principy, které hájí—i ve vztahu k živnostníkům--konzervativci na západ o nás.

Je přitom všeobecně známé, že živnost v Česku provozují nejen skuteční živnostníci, ale také nemalý počet lidí, kteří nijak  nepodnikají a fungují jen jako „pseudozaměstnanci“ v rámci švarcsystému. A i mnohým zaměstnancům, kterých se na placení daní a sociálních odvodů ani nikdo neptá, protože jsou jim automaticky sráženy z platu,  je čas od času divné, když jejich soused živnostník už několik let deklaruje nikoliv zisk, ale ztrátu, ale to mu nijak nebrání kupříkladu v drahé zahraniční dovolené či koupi drahého auta.

 Jak ODS, tak TOP 09 si voličsky dost škodí, když jsou vnímány jako ochranitelky těchto neregulérních poměrů. Naše třetí konzervativní strana, lidovci, naopak zaujala v rámci vládní koalice k tomuto problému rozumné stanovisko. Což může být také jeden z důvodů, proč v některých průzkumech už předstihla jak ODS, tak TOP 09.

Právo, 28.3.2015