You are here: Home Members redaktor's Home Změní říjnové volby českou politiku?

Změní říjnové volby českou politiku?

Nadcházející komunální a senátní volby mají značný potenciál opět rozkolísat po měsících relativního klidu českou politiku. Průzkumy totiž naznačují, že svoje pozice neobhájí ani jedna z obou vládních stran, a že ztráty bude sčítat i KSČM, která vznik vlády umožnila a nepřímo ji dál podporuje.

Hnutí ANO v komunálních volbách sice nejspíš výrazně neoslabí. Jenže vzhledem k tomu, že v těch minulých zvítězilo de facto ve všech velkých a středně velkých městech, a že bylo se ziskem 14.59 procent vítězem i v celostátním součtu hlasů, ztratí po nepříliš impozantním představení v čele radnic v řadě měst svoje výsadní postavení. Nad tím vším vyčnívá Praha, kde svoje vítězství, a tedy nejspíš i pozici primátora, dle průzkumů neobhájí.

Andrej Babiš je také už dopředu skeptický k šancím ANO zabodovat v senátních volbách, a právem. Sám silně polarizuje politickou scénu na ANO a ty ostatní, takže voliči „těch ostatních“ se proti kandidátům ANO opět v druhém kole budou spojovat, a do Senátu nechají proklouznout jen několik z nich.

Mnohem hůř je na tom ČSSD, která skoro jistě utrpí značné ztráty nejen v senátních volbách, v nichž obhajuje 13 mandátů získaných v roce 2012, ale nejspíš i v obecních volbách ve velkých městech, kde už v roce 2014 nebyly její výsledky nijak oslnivé. Její celostátní zisk z roku 2014 v podobě 12.65 procent je nyní z říše snů.

Nevalně jsou na tom v průzkumech i komunisté. I oni čelí předpovědím, že se poprvé vůbec nedostanou do zastupitelstev některých velkých měst, včetně Prahy.

Je jasné, že pokud se výše zmíněné odhady naplní, otřesou volební výsledky jak všemi stranami vládního bloku, tak celou koalicí. Babiš má vzhledem ke své dominantní pozici v ANO asi nejméně starostí, ale jeho PR aparát bude mít dost práce s vyvracením interpretací, které budou po letech vzestupu hnutí poukazovat na stagnaci či dokonce propad.

Potíže lze ale čekat zejména v obou levicových stranách. V ČSSD se už brousí nože na zteč Hamáčkova vedení. Hamáčka bude téměř jistě chtít sesadit platforma „Zachraňme ČSSD“ v čele s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou, kterou otevřeně podporuje i prezident Zeman.  Na souboj se ale chystají i reformistické síly, které nejviditelněji reprezentuje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Ať už předpokládaná mela v ČSSD dopadne jakkoliv, strana bude mít problém zůstat jednotná, což otřese vládní koalicí. A vezmeme-li v úvahu, že v KSČM se po případném volebním fiasku může opět rozhořet spor o to, zda podpora pro vládu trestě stíhaného miliardáře, není kontraproduktivní, octne se česká politika v posledních měsících roku nejspíš zase na horké půdě.

Právo, 27.9.2018