You are here: Home Články / Articles 1999 Občanští demokraté na rozcestí

Občanští demokraté na rozcestí

Občanská demokratická strana se nalézá v paradoxní situaci: v příštích několika týdnech může téměř vše ztratit anebo téměř vše vyhrát. Pokud by se ODS podařilo donutit sociální demokraty k tomu, aby přijali tu verzi volebního zákona, kterou navrhuje ODS, měla by Klausova strana velmi slušnou šanci vyhrát příští volby takovým způsobem, že by se nejen zbavila obtížných menších stran, ale mohla by dokonce vládnout sama. Pokud by se navíc ODS a ČSSD podařilo prosadit jimi navrhované ústavní změny, zmenšil by se podstatně i vliv prezidenta, kterého ODS považuje za svého rivala. Václava Klaus by tak úspěšně dovršil své tažení za pomstou menším stranám a prezidentovi, které začal po takzvaném sarajevském atentátu na konci roku 1997.

Potíž je v tom, že jednou z těch menších stran, které by změna volebního zákona mohla odsunout na politickou periférii, je nyní i ČSSD. Před rokem, kdy oba opozičně-smluvní partneři o změně volebních pravidel začali uvažovat, nikdo nepředpokládal, že po roce vládnutí bude ČCSD mít podporu sotva 15 procent voličů. Sociální demokraté by přijetím nových volebních pravidel v současné situaci riskovali politickou sebevraždu. Snaží se tedy hrát o čas, neboť vědí, že neochotou přijmout nový volební zákon riskují pád opoziční smlouvy.

Pokud by nový volební zákon a změny ústavy nebyly přijaty, ODS by jen těžko ospravedlňovala svým voličům další trvání opoziční smlouvy. Václav Klaus, který stejně jako Miloš Zeman s opoziční smlouvou do jisté míry spojil svou politickou budoucnost, by se ocitnul pod značným tlakem uvnitř své vlastní strany. Je pravděpodobné, že vnitrostranické licitování o osud opoziční smlouvy by mohlo být pro Klause a politiky jemu věrné značně nepříjemné.

Pokud by se plánované změny ústavy a volebního zákona podařilo prosadit, bylo by to naprosté vítězství Klausovy strategie, které by mu pomohlo bez problémů převálcovat vnitrostranické kritiky. Klaus by za takových okolností mohl ustát i nějakou formu podpory ODS sociálně-demokratickému rozpočtu.

Prosincový sjezd ODS tak může mít dvě zcela odlišné podoby. Může se změnit v Klausův další triumf a nebo naopak v praní špinavého stranického prádla, které může Klause vážně ohrozit. Bude-li Klaus triumfovat, může ho po sjezdu zaměstnávat jediná vážná otázka: kdy a jak vyvolat předčasné volby. V případě neúspěchu jeho opozičně-smluvní strategie může ale sjezd vypadat zcela jinak Po zdrcující porážce jeho postupu v srpnových doplňovacích volbách do Senátu v Praze 1, si Klaus prostě už jen ztěží může dovolit další neúspěch. Případná diskuse o osudu opoziční smlouvy by se za takových okolností mohla změnit v diskusi o Klausově politickém osudu.

Literární noviny 40 - 6. 10. 1999