You are here: Home Články / Articles 2002 Konečně pravda: ODS nechce do EU

Konečně pravda: ODS nechce do EU

Podle Lidových Novin a Mladé Fronty Dnes, řekl Václav Klaus na volebním mítinku v Praze 23.4., že Občanská demokratická strana nedoporučí občanům, aby hlasovali v referendu pro vstup České republiky do Evropské unie, pokud ČR nedostane od EU právní záruky, že nebudou zpochybněny Benešovy dekrety. Takové záruky by mohly podle Klause být učiněny buď ve smlouvě o přistoupení nebo v nějakém jiném dokumentu. Je ovšem dopředu jasné, že Rakousko a Německo jen těžko přistoupí na takové absolutní záruky--rozhodně ne v podobě speciálního dodatku ke smlouvě o přistoupení ČR k EU. Klaus to dobře ví, takže nám de facto sděluje, že se ODS rozhodla sabotovat náš vstup do EU.

V tomto kontextu je nutné se ironicky zeptat, k čemu je vlastně rezoluce českého parlamentu k Benešovým dekretům, kterou Klaus prosadil společně s předsedy ostatních politických stran, a kterou nesmyslně podpořil i prezident Havel? Ta říká, že dekrety jsou nezpochybnitelné. Že by přece jen zpochybnitelné byly, ať už si český parlament odhlasoval, co chtěl?

Samozřejmě, že ano, protože žádné politické prohlášení nemůže jakoukoliv nezpochybnitelnost zaručit. Jedná se totiž především o otázku právní. Takže nezpochybnitelnost nemůže jakýmkoliv prohlášením zajistit ani EU.

Je jasné, že Klaus a ODS budou své nejnovější stanovisko prezentovat jako obranu národních zájmů. Tedy tak, že ODS sice chce, aby ČR do EU vstoupila, ale nemůže bohužel dopustit zpochybňování majetkových poměrů v ČR a poválečného uspořádání v Evropě, jehož jsou Benešovy dekrety součástí. To, že některé síly v Německu a Rakousku dekrety zpochybňují, nyní bohužel ODS nutí k tomu, aby vyžadovala záruky, bez kterých do EU vstupovat nelze.

Ve skutečnosti je to celé naopak a Klaus se, jako obvykle, dopouští těžké demagogie. Politická hra ODS s Benešovými dekrety byla od začátku jen záminkou k tomu, aby ODS nemusela podpořit náš vstup do EU. Jinými slovy: nacionalistická hra na obranu národních zájmů (které ve skutečnosti nikdo vážně neohrožuje), byla rozehrána právě proto, aby ODS mohla nakonec říci, že bohužel náš vstup do EU nemůže podpořit.

Ačkoliv jde o velmi vážné ohrožení skutečných národních zájmů této země, mezi kterými by vstup do EU měl zaujímat nezpochybnitelné první místo, je na Klausově novém postupu přece jen něco pozitivního. Víme konečně naprosto jasně to, co před voliči ODS zatím takticky skrývala v podobě různých "eurorealistických" prohlášení typu, "EU je socialisticko-byrokratické monstrum, ale nemáme ke vstupu alternativu".

Nyní tedy ODS konečně říká, že alternativou ke vstupu je nevstoupit! Přemýšlivý volič si uvědomí, že toto byla ta jediná skutečná alternativa, ke které se ODS po krůčcích přibližovala, ale neodvážila se to vzhledem ke svému proevropskému voličstvu říci, dokud neměla dobrou záminku. Nadcházející volby tak budou i referendem o vstupu do EU. Ti voliči, kteří si naši zemi mimo EU neumějí představit, ale přesto až dosud podporovali ODS, si budou muset ujasnit priority.

Mosty - 3. 5. 2002